Търсене

ПОВИШАВАНЕ НА КАЧЕСТВОТО НА ОБРАЗОВАНИЕТО И ГРИЖИТЕ В РАННА ДЕТСКА ВЪЗРАСТ ЧРЕЗ ЗАСИЛВАНЕ НА УПРАВЛЕНИЕТО, МОНИТОРИНГА И ОЦЕНКАТА

На 22 октомври се състоя откриваща среща по проекта “Повишаване на качеството на образованието и грижите в ранна детска възраст чрез засилване на управлението, мониторинга и оценката”. В  среща по проекта участваха д-р Натали Бергер, директор „Подкрепа за реформите в държавите-членки“, Генерална дирекция „Подкрепа за структурните реформи“ към ЕК, Кристина де Бройн, представител на УНИЦЕФ за България, проф. Галин Цоков, министър на образованието и науката, Наталия Митева, зам.-министър на образованието и науката, Наталия Ефремова, зам.-министър на труда и социалната политика, Добромира Карева, зам.-министър на здравеопазването, д-р Анелия Андреева, директор на Националния инспекторат по образованието и други ръководители и експерти в образованието.  Висококачественото образование и грижи в ранна детска възраст (ОГРДВ) е мощен инструмент за подкрепа на развитието на децата и осигуряването на равни възможности. То полага основите за учене и развитие на компетентности и помага в борбата с неравенствата и социалното изключване, като облагодетелства особено много най-уязвимите деца.

В периода 09.2024-08.2026 г. Регионалният офис на УНИЦЕФ за Европа и Централна Азия ще ръководи изпълнението на многонационален проект в подкрепа на изпълнението на реформите в сектора на ОГРДВ. Дейностите за България ще бъдат координирани от офиса на УНИЦЕФ в България.  Проектът “Повишаване на качеството на образованието и грижите в ранна детска възраст чрез укрепване на управлението, мониторинга и оценката” се финансира чрез Инструмента за техническа подкрепа на Европейската комисия, контролиран от Генерална дирекция “Подкрепа на структурните реформи”. Ръководството на проекта за България се осъществява от Министерството на образованието и науката, в сътрудничество с Министерството на труда и социалната политика и Министерството на здравеопазването. Многонационалният проект включва България и Португалия, като са планирани дейности за взаимен обмен и учене между двете страни.

Целта на проекта е да подкрепи реформите в двете страни, позволявайки на властите да предприемат действия за засилване на управлението на системите за ОГРДВ и да разработят цялостни системи за мониторинг и оценка в подкрепа на висококачествените услуги. Основният очакван резултат е българските власти да приемат концепция за цялостна система за мониторинг и оценка за ОГРДВ и практически инструментариум в подкрепа на нейното прилагане на различни нива на системата (национално, общинско и на ниво услуга). Системата ще се прилага за всички заведения за ОГРДВ, както публични, така и частни, включително предучилищни групи в училища, детски градини, ясли в детски градини, самостоятелни ясли (понастоящем към Министерството на здравеопазването) и дневни центрове за деца с увреждания (понастоящем към Министерството на труда и социалната политика).

Местната координация и изпълнение на проекта ще се ръководи от работна група по проекта. Тя ще включва представители на всички ключови заинтересовани страни, за които проектът е от значение, и ще бъде ключовият орган за съвместно създаване и валидиране на резултатите от проекта. УНИЦЕФ ще координира работата на работната група и ще подготвя всички срещи.

НИО ще участва като член на работната група и ще предоставя принос и обратна връзка по всички ключови резултати, заедно с другите заинтересовани страни, които са част от групата.

Споделете:
Търсене
Skip to content